Opublikowany przez: Kasia P. 2014-08-21 16:16:21
Pierwsze karmienie w przypadku zdrowego, donoszonego noworodka odbywa się najczęściej w czasie pobytu matki i dziecka na bloku porodowym. W stałym, niczym nie przerwanym kontakcie „skóra do skóry” w ciągu pierwszych dwóch godzin po porodzie maluch może leżeć w ramionach mamy, odbierając swoimi zmysłami: dotyk, oddech, głos, bicie serca, ciepło i miłość matki. W pełnym poczuciu bezpieczeństwa dziecko wykazuje oznaki głodu, kierując główkę w stronę piersi, zaczyna szukać jej ustami, ssać piąstkę lub cmoka – to oznacza, że przyszedł czas na pierwsze karmienie. W przypadku, gdy kontakt „skóra do skóry” i pierwsze karmienie z różnych powodów nie mogą odbyć się jeszcze w sali porodowej, matka już w pierwszych godzinach po porodzie może zbierać krople siary. Jeśli stan zdrowia dziecka nie będzie pozwalał na karmienie bezpośrednio z piersi, możemy podać odciągnięty pokarm matki.
Karmienie niemowlęcia odbywa się „na żądanie” lub inaczej określając, „na życzenie”. Co to znaczy? Otóż w systemie „rooming-in”, gdy matka całodobowo przebywa z dzieckiem w jednej sali, mając możliwość obserwacji malucha, przede wszystkim uczy się rozpoznawać jego potrzeby, przystawiać dziecko do piersi, a dziecko uczy się chwytać pierś. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie żywieniowe, należy mieć na uwadze to, że noworodek powinien być karmiony zawsze, gdy wykazuje chęć do ssania, minimum 8 razy na dobę lub gdy matka odczuwa nadmiar pokarmu w piersiach. Trudno jest określić stałe pory i czas karmień – najlepiej kierować się potrzebami dziecka. Optymalna przerwa między karmieniami nie powinna przekraczać 3 – 4 godzin.
Najlepsza pozycja dla matki i dziecka to taka, w której oboje czują się dobrze i wygodnie – matka znajduje dla siebie odpowiednie miejsce i ułożenie, a dziecko, mając dobry dostęp do piersi, jest prawidłowo ułożone, przystawione i efektywnie pobiera pokarm w swoim rytmie. Należy pamiętać o ułożeniu dziecka na wysokości piersi, przytuleniu brzuszkiem do brzucha matki i odpowiednim podtrzymaniu główki. Prawidłowo przystawione dziecko szeroko otwartą buźką obejmuje brodawkę z dużą częścią otoczki, między wargą górną i dolną zachowany jest kąt rozwarty, wówczas dziecko czubkiem noska i bródką dotyka piersi.
Sprawne ruchy ssące, podciśnienie wytwarzane wewnątrz jamy ustnej dziecka oraz działający odruch neurohormonalny matki zapewniają utrzymanie laktacji na poziomie zaspakajającym potrzeby żywieniowe dziecka. Jedne dzieci najadają się w 10 – 15 minut, inne potrzebują 30 – 40 minut. Jest wiele czynników matczynych i dziecięcych, które decydują o częstości i czasie karmień.
Komfort matki i dziecka w czasie karmienia pozwala na rozluźnienie mięśni matki, a dobry stan psychiczny wpływa na prawidłowe działanie hormonów odpowiedzialnych za produkcję i wypływ pokarmu. Prolaktyna – nazywana hormonem macierzyństwa – wprowadza organizm matki w dobry nastrój, oksytocyna zaś – nazywana hormonem miłości – wyzwala potrzebę bliskości i przywiązania. Przy karmieniu piersią matka może odczuwać spokój i senność, ale czasami również dokuczliwą zmienność nastrojów. Zmęczenie, stres czy ból uszkodzonych brodawek lub piersi nie są łatwe do pokonania. Przy wsparciu najbliższych, wyedukowana mama może poradzić sobie z tymi problemami, ale powinna też wiedzieć, gdzie szukać fachowej pomocy i wsparcia.
Jeśli jeszcze w czasie hospitalizacji kobieta ma wątpliwości, czy wszystko robi dobrze, może poprosić o pomoc położną, która nauczy lub jeszcze raz powtórzy to, co jest niezrozumiałe bądź trudne. Jeśli będzie taka potrzeba, udzieli stosownego instruktażu. W momencie, w którym problemy pojawią się po opuszczeniu szpitala, można szukać pomocy w przyszpitalnej lub prywatnej poradni laktacyjnej, skorzystać z porady położnej środowiskowej lub doradcy laktacyjnego wizytującego matki w domu. Specjalista oceni przebieg karmienia, rozpozna przyczynę kłopotów, a po postawieniu diagnozy przekaże odpowiednie zalecenia laktacyjne lub skieruje do innego specjalisty.
Dowiedz się więcej na temat prawidłowego odżywiania dziecka na stronie www.1000dni.pl. W trakcie 1000 pierwszych dni życia trwa kluczowy proces programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Jego ważnym elementem jest właśnie karmienie piersią, któremu poświęcona jest tegoroczna kampania edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” pt. „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią.”
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.